FEDERASYON BASINA DAYANAMADI! - Tayyar SÜMEN

FEDERASYON BASINA DAYANAMADI!


Sevgili voleybol ve spor dostları; öncelikle bayramınızı  yürekten kutluyorum, sağlıklı, başarılı ve nice mutlu yıllar diliyorum. Vakıfbank milli takımlarımıza fark attı. Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda rakiplerini yenip şampiyon oldu. Müzesine bir yılda beşinci kupayı da götürdü. Ülkemizi başarıyla temsil eden Vakıfbank Kulübü yöneticileri başta olmak üzere, teknik ekip ve sporcularını yürekten kutluyorum.

GAZETECİLERE FEDERASYONDAN AMBARGO..

Voleybolda yeni sezon, Bayan ve Erkeklerde Süper Kupa maçlarıyla start aldı. Bayan ve Erkeklerde Türkiye Kupası ilk tur maçları oynandı. Milli takımlarımızın her kategoride maçları sona erdi. Lig maçları ise hafta sonu yapılacak bayan ve erkekler karşılaşmalarıyla start alıyor. Bu arada federasyonda da değişiklikler oluyor. Bazı gazeteciler de federasyonca kara listeye alınmaya başlandı.

Yeni sezon öncesi Ankara’da Vakıfbank- Eczacıbaşı Vitra arasında yapılan Bayanlar Süper Kupa maçı ile Bursa’da Arkas- Halk Bankası arasında oynanan Erkekler Süper Kupa maçına bazı gazeteciler Voleybol Federasyonu’nca davet edilirken, bazı gazeteciler ise es geçildi. Federasyon bir yıl içerisinde basına dayanamadı pes etti. Dört gazeteci gözden çıkarıldı!

GAZETECİLER ARASINDA AYIRIM YAPMAK DA NEYİN NESİ?

Sevgili voleybol ve spor dostları, Türkiye’de voleybol yazan gazeteci sayısı bir elin 10 parmağını geçmezken, gazeteciler arasında ayırım yapmak da neyin nesi, bunu anlamak da zor.

Özkan Mutlugil Başkanlığındaki Voleybol Federasyonu Yönetimi’nin, gazeteciler arasında, böyle bir ayırım yapmakla büyük yanlış yapmıştır. Federasyon yönetimi bir yıl önce yeni görev aldıkları zaman, federasyonun yanlışlarını eleştiren ve yazan gazetecilere karşı ayrıcalık yapmayacaklarını söylemişlerdi. Bizim için gazeteci arkadaşların eleştirileri ve yazdıkları bize ışık tutar, memnun oluruz. Gazeteciler de bizim bir parçamız gibi laflar etmişlerdi.

FEDERASYONUN SÖZÜ NEREDE KALDI?

Şimdi federasyon yönetiminin bu sözü nerede kaldı?Fotomaç Gazetesi’nden Cengiz Tokgöz, Voleybolx Sitesi Yazarı Hasan Epirden, Voleybolx Sitesi Sahibi ve Yayın Yönetmeni M. Korhan Gün’ün bazı yazılarından dolayı kara listeye alındı. Ben de son iki yazım için kara listeye alınan gazeteci oldum. Bu dört gazeteci Süper kupa maçlarına davet edilmedi. Davet edilmedik diye Süper Kupa maçlarını yazmadık mı?

BİZİM GÖREVİMİZ YAZMAK..

Aksine gazetemizde ve voleybol sitelerinde daha çok fotoğraf, haber ve yorumlarla yazdık. Biz federasyonca davet edilsek de, edilmezsek de bizim görevimiz yazmak. Gerek gazetemizin olanaklarıyla, gerekse kendi imkanlarımızla bütün voleybol maçlarını izleriz, gerektiği gibi de yazarız. Federasyonun yanlış ve eksiklerini de başarılarını da yazarız. Bunun içinde Federasyonun davetine de ihtiyacımız yok.  

OKUYUCULARDAN KÜFÜR MÜ YESEYDİK?

Kara listeye alınan arkadaşların yazılarını okumuşsunuzdur. Okumadınızsa, Voleybolx ve mayıntarlası sitelerinden okursunuz. Bana gelince Ajansspor ve voleybolmagazin sitelerinde yayınlanan “Esra, gülden ve Esra’sız milli takım düşünemiyorum!” ve “Kendileri de biliyor” başlıklı iki yazımdan dolayı veto yedim. Bu yazılarımda milli takımda yapılan değişiklikler üzerinde durdum. Milli takımlarımızın Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında başarılı olamayacağını yazmıştım. Yazdıklarımın da doğru olduğu ortaya çıktı. Bunu voleybol camiasına duyurmak da benim görevimdi. Onu yaptım. Yapmasaydım mı? Övgüler yağdırıp federasyonu memnun eden yazılar yazıp, sonra da okuyuculardan  küfür mü yeseydik?

HÜSNÜ CAN ZAMANINDA DA VETO YEMİŞTİM!

Ben bu tür vetolara alışığım. Prof. Dr. Hüsnü Can Federasyonu zamanında da 2 yıl veto edildim. O Yıllarda da federasyon gazetecileri milli takımların ve ligde play-off maçlarına götürüyordu. Bazı konularda yazılarım federasyonu rahatsız etti. Voleybol yazan gazeteci arkadaşlar maçlara federasyonun davetlisi olarak gittiler. Ben iki yıl boyunca bütün davetli giden gazetecilerin gittiği maçlara çalıştığım gazetenin olanaklarıyla gittim. Daha çok fotoğraflı ve haber yaptım. Sayın Hüsnü Can Federasyonu sonrasında kendisiyle görüştüğümüzde” Tayyar, sana da haksızlık ettik” dedi. Bu federasyon da zaman geçtikten sonra aynı şeyi söyleyecekler. Bekleyip göreceğiz.  

FEDERASYON YÖNETİMİ DEĞİŞİR, BİZ YİNE VARIZ..

O zamanki gazeteciler de aynı kişilerdi. Şimdikiler de aynı. Hiç biri de demedi ki, Federasyon Başkanı Can, “Yanlış yapıyorsunuz. İçimizden bir arkadaşı ayırıyorsunuz. O zaman biz de gelmiyoruz” demediler. Şimdi de aynı, davete giden 4 arkadaşımız, veto edilen de 4 gazeteci Hasan Epirden, Cengiz Tokgöz, Korhan Gün ve Tayyar Sümen. Takdir okuyucular ile Voleybol Federasyon Yönetiminin. Sağlık olsun. Federasyon yönetimleri değişir. Biz yine varız. Meslekte 38 yıl oldu. Yeter artık ayrılalım, gençler gelsin diyoruz. Ama gelen de yok. Meydan yine bizlere kalıyor. Bana, bu gidişle bir federasyon daha göreceğiz gibi geliyor.

SENİN ADAMIN, BENİM ADAMIM ORTAYA ÇIKAR!

Yeni Voleybol Federasyonu yönetime geldiği zaman bazı çalışanlar kendiliğinden görevi bıraktılar. Bazıları ise görevlerini sürdürdüler. Federasyon yönetimleri değişir memur ve işçi kısmı görevine devam eder. Şunu da unutmamak gerekir. Federasyon özerktir. Yönetim istediği kişilerle çalışır. O zaman da senin adamın, benim adamım ortaya çıkar. Voleybol Federasyonu’nda da aynen böyle oldu. Bir kısım çalışan ben bu yönetim ile çalışamam deyip kendiliğinden ayrıldı. Bir kısım elemanında işine ara, ara son verildi.

DR.SİNEM MAVİLİ’NİN DE GÖREVİNE SON VERİLDİ! 

Son olarak da 3.5 yıl Voleybol Federasyonu Genel Sekreterlik görevini başarıyla yapan Dr. Sinem Mavili’nin işine son verildi. Mavili voleybol üzerine doktora yapmış, CEV Avrupa Voleybol Konfederasyonu As Başkanı ve İcra Kurulu üyesidir. Ülkemizi de Avrupa’da başarıyla temsil etti, etmeye de devam etmekte. Federasyondaki Genel Sekreterlik görevini de başarıyla sürdürmekte. O zaman neden görevine son veriliyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Zamanla diğer görevden alınanları da yine bu sitede yayınlarız. Şimdi gelelim Milli takımlarımızın bu yıl aldıkları derecelere.

MİLLİ TAKIMLARIMIZIN ALDIĞI DERECELER:

BAYANLAR:

A Bayan Milli Takım Avrupa Şampiyonasında 7.  

A Bayan Milli Takım Gran Prix’de 8.

A Bayan Milli Takım Akdeniz Oyunlarında 2.

U21 Genç Bayan Milli Takım Dünya Şampiyonasında 5.

U18 Yıldız Bayan Milli Takım Dünya Şampiyonasında 9.

Genç Bayan Milli Takımımız Balkan Şampiyonu

ERKEKLER:

A Erkek Milli Takım Avrupa Şampiyonasında 14.

A Erkek Milli Takım İslami Dayanışma Oyunlarında 3.

A Erkek Milli Takım Kazakistan Nursultan Turnuvası’nda 5.

A Erkek Milli Takım Avrupa Ligi’nde 4.

A Erkek Milli Takım Akdeniz Oyunlarında 4.

U21 Genç Erkek Milli Takım Dünya Şampiyonasında 6.

Yıldız Erkek Milli Takımımız Balkan Şampiyonası 2. oldular.

BUNLARI YAZMASAMIYDIK!

İşte sevgili voleybol ve spor dostları, milli takımlarımızın bu yıl aldıkları dereceler. Alınan bu dereceler bence hiç de iç açıcı değil. Geçen yıllarda ise Milli Takımlarımız Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında mutlaka bir kupa kazanmışlardı. Ya bu yıl? Balkan Şampiyonalarını şampiyonadan sayarsanız, Bunun dışında tek kupa kazanamadık. Başarı nerede?

Bunları yazdık, antrenör seçimlerinin yanlış olduğunu yazdık, Dere geçilirken, at değiştirilmeyeceğini yazdık. Kariyerin maç kazandırmayacağını  yazdık. Yerli hocalarımızla daha iyi dereceler elde edeceğimizi yazdık. Yanlış mı yaptık. Bana göre doğruları yazdım. Bunları yazmasaydım mı? Bunları ve benzerlerini yazdığım için Voleybol Federasyonu’nca kara listeye alındım. Canları sağ olsun. Federasyon kara listeye alsa da ben ve benim gibi düşünenler her zaman, yanlış ve doğruları yazacağız. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.

GEÇEN BİR YILDA FEDERASYON NE YAPTI?

Bazı kişiler bu yeni federasyondan çok işler bekliyorlardı. Ben beklemiyordum. Bunu da seçim öncesi de yazmıştım. Yine de yazıyorum. Erol Başkanın yaptıklarının dörtte birini yapamazlar. Çünkü o güç bunlarda yok. Aradan bir yıl geçti ortada bir şey var mı? Ben göremiyorum. Sizler görüyor musunuz? Yalnız maçlar normal olarak yapılıp sezon geçti. Şimdi yeni sezon başlıyor. Yine ortalıkta bir şey yok. Yine de haklarını yemeyelim. Önceki Federasyon Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın bıraktığı 20 Milyon TL. ile Ankara’ya üç, İstanbul’a 2 binek araba alındı. İstanbul’da Zeliha Işık’ın tek başına yaptığı iş için bir basın ve bir pazarlama personeli ile bir de şoför alındı. İstanbul ve Ankara’da görevlerinden alınanların yerine yeni personeller alındı. Bunları küçümsemeyelim. Önemli işler.

BİR SALON TEMELİ ATILMADI!

Önceki Voleybol Federasyon Başkanı Erol Ünal Karabıyık 6.5 yılda çeşitli şehirlere küçük, büyük 20 salon yaptı.  Adı da tesisçi başkana çıktı. Bu tesisleri de yaparken elde avuçta bir şey yoktu. Üç milyonluk bütçeli federasyonu 700 bin borç ile almıştı. İş adamlarıyla, şirketlerle, bankalarla ve televizyonlarla iyi ilişkiler kurarak sponsorluklar aldı. Aldıkları paralarla bu 20 salonu yaptı ve faaliyete geçirdi. Şimdi Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’daki Salonlar otelleriyle, oto parklarıyla federasyona gelir sağlıyor. Kısacası Erol Başkan ile şimdiki federasyon arasında ekonomik olarak dünya kadar fark oldu. Karabıyık yokluklar içerisinde ülkemizin dört bir köşesine salon yaptı. Şimdi bir eli balda, diğer eli yağda olan federasyondan bir tesisi temeli dahi atılamadı. İşte 2 federasyon arasındaki fark ortada. Bunları yazarken elim tuşlara istemeyerek gidiyor. Bu başarısızlıkların yerine başarıları o kadar çok yazmak istiyorum.

HAYDİ BAŞKAN KOLLARI SIVA BİZLERİ UTANDIR!

Haydi genç başkan Özkan Mutlugil, kolları sıva, ekibinle birlikte başla salon temelleri atmaya. Milli takımlarımızın başarılı olmaları için gerekenleri yapmaya. Kulüp sayılarımızı artırmaya. Sporcu sayılarımızı yükseltmeye. Biz de başarılarınızı göğsümüz kabarırcasına yazalım, çizelim. Kim ne yazarsa yazsın, siz gazeteciler arasında ayrıcalık yapmayan. Bu gün sizin yanlışlarını yazan gazeteciler, yarın yaptığınız her işi övünerek yazacaklardır. Siz beni Ankara ve Bursa’da yapılan Bayan ve Erkekler Süper Kupa maçlarına davet etmediniz. Ben yazmadım mı? Haber Türk gazetesinde haberimi görmediyseniz bakın ve görün. Bir diğer gazetelere bakın, bir de Haber Türk’e aradaki farkı göreceksiniz. Siz bindiğiniz dalı meyve veren ağacı kesiyorsunuz farkında değilsiniz.

LİGLER VE AVRUPA KUPALARI DA START ALIYOR..

Sevgili voleybol ve spor dostları, yazdıkça yazı uzuyor. Uzun yazılar okuyucuyu sıkar. Uzatmayacağım. Voleybol Erkekler Ligi 19 Ekim Cumartesi günü, bayanlar maçları da 20 Ekim Pazar günü başlıyor. Ayrıca Avrupa Kupaları da start alıyor. 20 Ekim Pazar günü saat 19:00’da Fenerbahçe Grundıg- Kıbrıs temsilcisi A.Famagusta ile Challenge Kupasında ilk maçını yapacak.  Eczacıbaşı Vitra’da Şampiyonlar Ligi’nde Agel Prostejov ile Burhan Felek Salonu’nda 24 Ekim Perşembe günü saat 17: 00’de karşılaşacak.  

TÜRKİYE KUPALARI İLK TUR MAÇLARI OYNANDI..

Erkekler ve bayanlar Türkiye Kupasının da ilk tur maçları oynandı. Üç grup halinde oynanan Erkekler Türkiye Kupasında Fenerbahçe, Ziraat Bankası, ve Torul Gençlik bir üst tura olan Çeyrek Finale yükseldiler. Çeyrek final 1. maçlar 19-20 ve 21 Kasım, 2. maçlar da 18- 19 ve 20 Şubat 2014 tarihlerinde oynanacak. Final maçı ise Mart 2014 ayında yapılacak.

İki grup halinde oynanan Bayanlar Türkiye Kupası’nda da Beşiktaş ile İlbank takımları çeyrek finale yükseldi. İlk maçları 28-29 ve 30 Ocak 2014, ikinci maçları ise 4-5 ve 6 Mart 2014 Final ise Mart 2014 ayında oynanacak.

Sevgili voleybol ve spor dostları, yine biraz nalına, biraz da mıhına vurdum. Bakalım bu yazımıza federasyondan nasıl bir tepki gelecek. Bekleyip göreceğiz. Tekrar sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle hoşça kalın.

tayyarsumen@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
08May

BANKALAR STATÜ KURBANI!

22Nis

DANANIN KUYRUĞU KOPACAK!

11Mar

AVRUPA'YI TİTRETİYORUZ!

02Mar
09Şub