FUTBOLCU OLMAK! - Sedat ALTINTAŞ

FUTBOLCU OLMAK!


Futbolcu olmak her erkek çocuğun hayalidir. Ama futbolcu olmak öyle göndüğü gibi kolay degildir. Öncelikle yetenekli olmak gereklidir. Sonrası ise çok çalışmak sabırli olmak gerekir. 

Aileler de artık çocuğunun futbolcu olması için elinden geleni yaparlar. Tabi benim babam farklıydı. Bizim zamanımızda hayat şartları zor olduğundan babam okuyup bir meslek sahibi olmamı isterdi. Futbol denince hemen kizardı; çünkü futbol o zaman karın doyurmuydu. Ne zamanki futbolcu oldum golleri atmaya başladım, babamı omuzlarda taşımaya başladılar, babam anladı ki futbol güzel bir şeymiş. Ama buralara gelmek kolay degildi. Çok çalışmam gerekiyordu. Amatörden gelip 2. ligde banko 11'de oynamak herkesin yapacagı iş değildi. Herkes bir koşarken ben 2 koşuyordum ve sonuçta hedeflerimin çoğunu gercekleştirdim. Ama futbolcu olmanın zorlukları da var tabiki. Herkes bayram yaparken ailesinin yanında siz kampta olursunuz. Maç kötü biter herkes sizi eleştirir, en cok siz üzülürsünüz. Sevgiliniz olursa yandınız. Biraz kötü performans sergilerseniz hemen lafı yapıştırırlar. Çok geziyor kızlarla ondan kötü oynuyor derler. Size destek olan aileniz ve futbolcu arkadaslarınızdır. Kazandığınız para insanların gözüne batar. Oysa bilmezler ki kötü bir sakatlıkta futbol hayatınızın biteceğini. Bilmezler sizin maçtan sonra 2 gün kendinize gelemediğinizi. Maçta bütün gücünüzü harcamışsınızdır. Eğer maçı kazanmışsanız yorgunluktan eser kalmaz. Cıkarsınız dışarı mutluluğunuzu tanıdıklarınızla paylaşırsınız. Eğer yenilmişseniz tesislerden çıkmak istemezsiniz. Odanızda oturur maçta yaptığınız hataları düşünür üzülürsünüz. Prim alamadığınız için tesislerde calışan işçilere bakıp üzülürsünüz; çünki siz yenerseniz kulübün aşçısı, bekçisi, malzemecisi, sahadan sorumlu calışanı prim alır sevinirler. Onlar zaten az maaşla calışırlar. Maçı kaybedersiniz hepsinin yüzü asıktır. Çarsıya çıkarsanız herkes antrenör olmustur hataları bilir bilmez konuşurlar. Anlayacagınız futbolcu olmak zor iştir. Hele bir de süper ligde ya da PTT 1.ligde oynamıyorsanız o zaman işiniz daha zor. Paranizi alamazsınız bol bol yalan dinlersiniz. Bizde paranız kalmaz derler. Lig biter, alacagınızın yarısı içerdedir. Kazandığınız parayı burnunuzdan getirirler. Bir de eğer kendi memleketinde oynuyorsan para kazanman daha zorlaşır. Hep 2. plana itilirsin. Sen bizim cocuğumuzsun derler para az verirler. Mesala ben Elazığspor'la süper lige cıktığımızda 38 maç oynayıp rekor kırmıştım. Bana yine en az parayı teklif ettiler. Sen bizim çocuğumuzsun dediler. Bir günde çıkıp sen bu takıma yıllarca top oynadın bu takıma para kazandırdın deyipte diğer futbolcular kadar teklif yapmadılar. 

Futbolculuk zor iştir bu yüzden kendi futbolcularıma önce eğitime önem vermelerini söylüyorum. Futbolcuğun garantisi yoktur. Ama eğitimin vardır. Futbolcu adayları kardeslerım için bu yazı umarım bir nebze faydali olur. Sevgiyle selametle kalın. İyi bayramlar diliyorum herkese

sedataltintas@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 2

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Ekm

FUTBOLDA DİSİPLİN!

12Haz

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA DOĞRU!

22Nis

LİGİN SONU GÖRÜNDÜ!

19Ara

EĞİTİM Mİ FUTBOL MU?

10Ekm

FUTBOLCU OLMAK!