BOKS KIRMIZI ALARM VERIYOR! - Caner DOĞANELİ

BOKS KIRMIZI ALARM VERIYOR!


Sevgili Arkadaşlar ; Boks, Türk insanın kanında var olan , "Cesaret,Mücadele ve Centilmenlik" gibi özelliklere en çok sahip olan bir spor dalı olduğu için,ülkemizin her tarafında büyük maddi ve manevi fedekarlıklarla yapılmaktadır.

Bilimsel ve ciddi çalışmalar neticesinde, 1998-2010 yılları arasında Türk Boksu, Dünyada ilk beş arasında yer almış, Minikler,Yıldızlar,Gençler ve Büyükler kategorilerinde Avrupa ve Dünya Şampiyonları çıkartmış,her Olimpiyattan madalya ile dönmüş, Bayanlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları kazanırken Takım halinde Dünya İkinciliğini Türk Sporuna hediye etmiştir.

2010 yılında işbaşına gelen Eyüp Gözgeç federasyonu,maalesef var olan sistemi devam ettirmediği gibi, Küba,Ukrayna ,İngilitere,Rusya gibi aynı boks dilini konuşmayan,birbirleri ile çok farklı stil ve sistemleri olan ülkelerden antrenörler getirmiş ve pırlanta yavrularımızı onlara emanet etmiştir. Bu yanlış uygulamaların sonucunda,Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında bırakın madalya almayı sadece 3-5 müsabaka kazanabilecek duruma gelinilmiştir.

Türk Boksunda ki bu karamsar tablo ile ilgili gerçekleri daha önceki yazılarımda belirtirken ,özellikle Yıldız ve Gençler Dünya Şampiyonalarına 77 Milyonluk Boks Ülkesi Türkiye'nin tam takım katılamamasını kınamış ve federasyon yetkililerinin dikkatini çekmiştim. Dünya Şampiyonalarına tam takım katılma cesaretini gösteremeyen federasyon, 15-25 Ekim tarihleri arasında Zagreb de yapılan ve 33 Ülkenin katıldığı Avrupa Gençler Boks Şampiyonasına tam takım olarak katıldı. Bu Şampiyonada aralarında Arnavutluk (!), Norveç (!), Moldova (!), Hırvatistan(!), Ermanistan, Gürcüstan gibi bırakın Dünyayı,Avrupa da bile adı geçmeyen ülkeler madalya kazanırken maalesef Türk Boks Milli takımı yine SIFIR çekti.

Sevgili Arkadaşlar; Eyüp Gözgeç federasyonun bilgisizliği ve beceriksizliği sonucu ,hiç hak etmediği pozisyonlara düşen Boksumuz için, birlik ve beraberlik içinde elele vererek çalışmalı, ve hak eden kardeşlerimizi hak ettikleri yere getirmenin doğru olacağı inancı ile sevgilerimi sunarım. 

H.Caner DOĞANELİ 

1988-2010 Türkiye Boks Fed.Başkanı

1990-2000 AIBA Yön.Kur.Üyesi ve Asbaşkanı

2000-2007 AIBA Genel Sekreteri
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Haz
29Nis
25Mar

TÜRK BOKSUNDA BİR İLK!

16Şub

EYÜP EFENDİ PANAYIRI!

03Haz

ÇIK ORTAYA VE CEVAP VER!