UEFA SİYASİ Mİ? - Yusuf EROĞLU

UEFA SİYASİ Mİ?


   UEFA’nın iki Türk takımına verdiği ceza sizce uygun mudur? İçinize siniyor mu? Hangi takımı tutarsanız tutun, sonuçta Türkiye Cumhuriyeti Devleti zan altında kalmıştır. Futbolcuların, taraftarların emekleri, alın terleri göz ardı edilmiştir. Bütün bunların müsebbibi, beceriksiz futbol federasyonları yönetimleridir. Hele, Mehmet Ali Aydınlar gibi bu işlerden anlamaz birisinin, bu süreci yönetmesi beklenemezdi. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Kendi kafalarından, ortada fol yok yumurta yok iken Fenerbahçe’yi Avrupa’ya göndermediler. Şimdi futbolcular isyan ediyor. Şikeyi kim yaptı? Yalnız başımıza mı yaptık? Rakiplerimiz yani size göre şikenin öteki ayakları niçin ceza almadılar? Alınan kararlar siyasidir. Dış politikadaki başarısızlığımızın tezahürüdür.

   Yıllarca spora siyaset karışmasın diye didindik, durduk. Ancak son on yılda o kadar çok karıştı ki karmaşık bir hal aldı. Düşünün bir kere. Özerk dediğimiz Futbol federasyonu bile, Sayın Başbakanın talimatı ile oluşturuluyor. Spor Bakanı, futbolda olur olmaz konulara müdahale ediyor.Bakanlıklar yeniden düzenlendi.Spor Bakanlığı ve  diğer bazı bakanlıkların adı değiştirildi.İl Temsilcilerinin atama şekilleri yeniden düzenlendi.Siyasi otoriteye bağlandı.Nasıl mı oldu,anlatalım.Efendim, eskiden özerk federasyonlar,il temsilcilerini kendileri atardı. Günümüzde, yapılan yeni düzenlemelerle, Federasyon Başkanın teklifi ve Genel müdürün onayı şartı getirildi. Yani iş yine siyasete bağlandı. Şimdi kalkmış UEFA bize niye ceza verdi diye tartışıyoruz. Eğer sizler, kendi içinizde özerk federasyonları yürütemiyorsanız, birileri gelip sizinle istediği gibi oynar.

  Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verilen cezalar haksızdır. Türk futboluna vurulan darbedir. Bu cezaya sevinenler, kendi bindikleri dalları kesmektedirler. Şike sporun kanseridir. Emek hırsızlığıdır. Kim yapmış ise yanına kâr kalması düşünülemez. Ancak, bir sezon boyu ter döken, en küçük bir şaibeye bulaşmayan futbolcuların alın terlerinin hesabını kim verecektir? Ben yaptım oldu zihniyeti ile, alınan kararlar karşısında sessiz duran bir federasyon!Kimin federasyonudur?Ne iş yaparlar bunlar?Bir zamanlar Haluk Ulusoy’u istemeyenler bile, onu ve Federasyona kazandırdığı şahsiyetli yönetimi arar oldular. Atalarımız ne güzel söylemiş: “Yöneticilik zor zanaat.” vesselam. Sağlıcakla kalınız.

yusuferoglu@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

TAM YERİNE GELDİ!

21Haz

SANAL İMPARATOR!

20Nis

SPORCULARIN LAKAPLARI!

17Haz

VESAYET Mİ,HÜR İRADE Mİ?

06Nis

PARALELDİR!