ŞABAN ŞÜKÜR! - Yusuf EROĞLU

ŞABAN ŞÜKÜR!


   Allaha şükür. futbolculuğuna kimse laf edemedi. Hem centilmen hem de disiplinli hem de örnek bir sporcu portresi çizdi. Siyasete atılmadan da bir cemaatin mensubu olduğunu ilan etti. Elbette edebilir. Kimsenin, onun bu düşüncesini eleştirme hakkı yoktur. Futbolu bıraktı. TRT'den, abisinin desteği ile tonlarca parayı yorumculuk adına alıp götürdü. Para o kadar tatlı geldi ki milletin vekili olduğu halde bu işi bırakmadı. Neyse. Sonunda büyük abisi ve dedesi vekil olmasını istediler. Ne alaka ise memlekette birçok kendi alanında başarılı olmuş, iç dışı politikayı bilir, ekonomiden anlar insan varken, niçin böyle bir futbolcu eskisi, milletin vekili yaptırılır. Anlayan beri gelsin. Bakınız. Seçilir demedik. Seçtirilir. Bizim Şaban milletvekili olur. Spor camiası: ”Oh. Ne de iyi oldu. Futboldan gelmiş bir arkadaşımız mecliste bizi temsil edecek” diye umutlandı. Ancak üç yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen, Şaban Şükür'ü, meclis kürsüsünde gören olmadı. Demek ki birilerinin talimatı ile vekil yapıldı. Şekil olarak, milletvekili görünen Şaban Bey, asli görevini yapmadı. Bir televizyonun spor programına yorumcu oldu. Muhalefet buna itiraz edince; küçük ağabeyi ona sahip çıktı. Yedirtmem dedi. Nitekim yedirtmedi. Zira onu oraya o getirmişti. Memlekette gündem o kadar çabuk değişiyordu ki, bu mesele de arada kaynadı gitti. Ta ki dershane konusu ortaya çıkıncaya kadar. Sayın vekilimiz, bilirkişi edası ile ahkâm kesti. Temsil ettiği partinin düşüncelerinin aksine, dershaneler kapatılamaz diye buyurdu. Sonra, artık büyük abisi mi dersiniz, dedesi mi dersiniz, emir geldi, partisinden istifa etti. Üç yıldan fazla süre ile vekillik yapıp ara sıra meclise uğrayan Sayın Şükür, üçüncü defa konuşulur oldu.

  Şimdi soracaksınız? Etik oldu mu? Vallahi uysa da oldu, uymasa da oldu. Sayın Başbakan haklı. Eğer partiden istifa ediyorsan, vekillikten de istifa etmen gerekiyor. Zira seni oraya getiren güç partidir. Ama kardeşimiz çok pişkin. Yorumculuk konusunda takındığı tavrı, hep birlikte gördük. Vekillikten istifa etmesini beklemek de hayalcilik olur.

Peki, bu yazı nasıl bir yazı oldu dersiniz? Spor yazısı mı, siyasi bir yazımı? Vallahi neye sayarsanız sayın. At izi, it izine karışmış. Ortalık toz duman. Her yere gider. Yeni yılınız kutlu olsun. Sağlıcakla kalınız

yusuferoglu@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

TAM YERİNE GELDİ!

21Haz

SANAL İMPARATOR!

20Nis

SPORCULARIN LAKAPLARI!

17Haz

VESAYET Mİ,HÜR İRADE Mİ?

06Nis

PARALELDİR!