NADAL'IN SORUNU NE?


Rafa Nadal'ın bu sezonki kötü grafiği herkesin malumu. İspanyol tenisçi, kendi standartlarına göre oldukça kötü geçirdiği bir sezonu geride bırakıyor. İşin başarı kısmı bir yana, basın toplantılarında yaptığı açıklamalar da bir hayli tuhaf Nadal'ın. Örneğin "Bu yılki olanlar benim hatam." diyor ama hatasının ne olduğunu söylemiyor, problemin adını bir türlü koyamıyor. Oysa bizim ihtiyacımız olan şey tam da bu. Bu bir geçici form düşüklüğü mü yoksa İspanyol raketin tenisinde mi bir gerileme var ? 

Nadal'ın bu yıl Slamlerde aldığı sonuçlara bakarsak iki çeyrek final, bir ikinci tur ve bir de üçüncü tur görüyoruz. Elinde avucunda düşük profilli turnuvalarda elde ettiği 3 şampiyonluk var İspanyolun. Hal böyleyken sorunun bir form düşüklüğü olduğunu söylemek oldukça iyimser bir yaklaşım olur. Nadal seviyesindeki bir oyuncunun görünürde herhangi bir sakatlığı yokken sezon geneline yayılan bu kötü performansı, akla ilk olarak tenistik bir düşüşü getiriyor. İspanyol raketin bu sezonki maçlarında oynadığı oyun da bu tezi güçlendiriyor.

Eskiden Federer-Nadal rekabetiyle ilgili yorumlar yapılırken sıklıkla Nadal'ın kariyerinin Federer'inki kadar uzun ömürlü olmayacağı söylenirdi. Buna sebep olarak da İspanyol tenisçinin büyük oranda fizik ve mental güce dayanan oyun yapısı gösterilirdi. Daha düne kadar rakiplerinin karşısında fileye çıkmaya korktukları Nadal'ın bu yıl Fognini'ye sonuncusu 2-0 öndeyken toplamda 3 defa yenilmesine ve karakteristik olmayan basit hata ve miss hitlerine de bakarsak sanki o sözü edilen fiziksel tükeniş bu yıl başlamış gibi görünüyor.

Bundan iki yıl önce de Federer, tıpkı bu yıl Nadal'ın başına geldiği gibi kariyerinin en kötü sezonlarından birini çıkarmıştı. O Federer, hem raketini hem de oyununu yaşına uygun bir şekilde güncelleyerek yoluna devam etti ve 3 Grand Slam finali daha gördü. Oysa Nadal'ın oyun stili takdir edersiniz ki böyle bir değişikliğe hiç müsait değil.

Nadal gibi büyük sporcuların geleceğiyle ilgili menfi yönde fikir bildirmek son derece yanlış olur. Ancak sorun gerçekten yukarıda bahsettiğimiz gibiyse toprağın ağasından geçmişteki gibi şaşaalı zaferler beklemek pek akıl kârı olmayacak.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK