KARARIN ANLAMI!


Nihayet açıklandı beklenen karar. Mahkeme, yargı sürecinin sonunda Sharapova'ya iki yıl ceza verdi. Bu karar bize Maria'nın söz konusu ilacı kasıtlı olarak performans arttırmak için kullanmadığını söylüyor ki bu, beni ve diğer tüm Sharapova hayranlarını rahatlatan nokta. İkinci olaraksa Masha'ya mevcut şartlarda verilebilecek en ağır cezanın verildiğini anlıyoruz ki bu da işin üzücü kısmı.

Kararın adil olduğunu söylemek güç olsa da CAS yolu açık. Masha da doğal olarak hakkını arayacak ve hukuki yoldan gerekli tüm mücadeleyi verecektir. Bizi ilgilendiren kısım bundan sonra ne olacağı.

Bir defa hemen emeklilik tellallığı yapmaya başlayanlara aldırış etmeyiniz. Zira bu arkadaşlar senelerdir Federer'e de tenisi bırakması gerektiğini salık veriyorlar. Ancak şu var ki iki yıl gerçekten çok uzun bir süre. Maria, malum olay gün yüzüne çıktıktan sonra da çalışmalarını hiç aksatmadan sürdürdü. Kariyerini de kesinlikle bu şekilde bitirmek istemediğini biliyoruz. Lakin iki yıl kortlardan ayrı kalmaya dayanabilir mi, orası soru işareti. Bekleyip göreceğiz.

Yaşı üzerinden yapılan yorumlaraysa katılmıyorum. Mahkemenin kendisi için öngördüğü dönüş tarihinde 30'unda olacak ki bu, hiç de geçkin bir yaş değil. Döndüğü takdirde de gayet üst seviyede mücadele edebileceğini düşünüyorum. Neticede ortada bir fiziksel sorun yok. Üstelik WTA Turu'nun da hâli ortada.

Masha'nın işi kolay değil, evet. Ama unutmayın ki Mayıs 2009'da kortlara döndüğünde de işi en az şimdiki kadar zordu. Tenisle ilgisi yeni olanlar belki bilmeyebilir ama omuz sakatlığının ardından yaptığı geri dönüşte maç başına 20 çift hata ve 60 basit hatayla oynuyordu Sharapova. Üstelik geri dönerken de büyük bir risk almıştı. Zira omzu hâlâ tam olarak iyileşmemişti. Fakat sonrasında neler olduğunu, o günlerden gelip 1 numarayı nasıl devraldığını hepimiz biliyoruz.

Umarım CAS sürecinin ardından ceza makul bir seviyeye iner ve en yakın zamanda yeniden kortlarda görürüz Maria'yı. Ne kadar büyük bir yüreği olduğunu bugüne kadar birçok kez kanıtladı ve bir kez daha ispatlamak için de elinden geleni yapacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK