DJOKOVİC'E ÖVGÜ,FEDERER'E SAYGI!


Kendisi adına kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir sezonu geride bıraktı Novak Djokovic. 4 Grand Slam'in tamamında final görüp 3'ünü kazanmış, 9 Masters turnuvasının 8'inde final görüp -ki final göremediği tek turnuva olan Madrid'e de katılmadı- 6'sını kazanmış ve ATP Finallerinde de mutlu sona ulaşmış bir oyuncu için ne söyleyebiliriz ki ? Kuşkusuz erkekler tenisinde bugüne kadar görülmüş en iyi sezon performansı ve en büyük dominasyona imza attı bu yıl Sırp tenisçi.

Novak bu yıl ATP Turu'nun üstünden dozerle geçerken bu toplu yıkıma kısmen de olsa tek direnişi dün finalde yendiği Federer gösterebildi. Aslında dünkü finalin 3 set üzerinden oynanıyor oluşu ve zeminin de kapalı sert olması İsviçreli adına galibiyet ümitlerini arttırıyordu fakat Ekselansları, Dubai ve Cincinnati finallerindeki seviyesinin uzağında kalınca grupta yendiği rakibine finalde boyun eğmekten kurtulamadı. Nole'nin ikinci servislerinden %84 oranında puan çıkarması başlı başına finalin özeti niteliğinde. Bu kadar kötü bir return performansıyla Federer'in Djoko'ya karşı koymasının zaten imkanı yoktu.

Her büyük dominasyonda olduğu gibi burada da akılları tek bir soru kurcalıyor: Acaba Djokovic mi çok iyiydi yoksa rakipleri mi bu yıl çok kötüydü ? Burada rakiplerin kötülüğünü ön plana çıkarıp Nole'nin başarısını değersizleştiremezsiniz çünkü rakiplerinin kötü görünmesinin sebebi de bir noktada Nole. Fakat şu var ki Novak'ın rakibi olmasını beklediğimiz isimlerin tenis seviyelerindeki düşüş, bu dominasyonda en az kendisinin performansı kadar rol oynadı. Bu noktada bir kıyaslama yapacak olursak Sırp tenisçinin 2011'deki oyun seviyesi bana sorarsanız bu yılkinden çok daha yukarılardaydı.

Dünkü finalde kendisine şampiyonluğu getirecek oyunu oynayamamış olsa da Federer'in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu bu yıl bir kez daha anladık. Sezon boyunca sadece 6 maç kaybeden Djokovic'in 3 yenilgisi Federer'e karşı ve bu adam 34 yaşında. Bu da maçtan sonra ergen yorumu yapanlara gelsin.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK