OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!


Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ( IOC ) 23 Haziran 1884’de Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde Baron Pierre de Coubertin tarafından kurulmasının yıldönümü olan “Olimpik Gün”, 1987 yılından bu yana dünyada kendisine bağlı olan ülkeler de her yıl Haziran ayında “ Olimpik Gün Koşusu ve Yürüyüşü” etkinliğinin düzenlenebilmesini istemiştir.

IOC’  nin bu isteği ülkemizde de 1987 yılından itibaren gerçekleştirilmektedir. İlk yıllarda bir ilimizde düzenlenen bu etkinlik daha sonraları 3, 5 ve 8 ilimizde organize edilmiştir. 2011 yılında ise Gençlik ve Spor Bakanlığının talimat ve katkıları ile 81 ilimizde denetçiler gönderilerek organize edilmiştir. 2012 ve 2013 yıllarında ise tekrar üç ilimizde “Olimpik Gün Koşusu ve Yürüyüşü” olarak organize edilmiş olan bu etkinlik bu yıl  “Olimpik Gün ” etkinlikleri olarak organize edilerek kutlanacaktır. Yapılacak olan etkinliklerin de;  her yaştan insanın bir araya getirilebilmesi, onlara spor yapma heyecanının yaşatılabilmesi ve Olimpik Gün etkinliklerinin, barışçı ve sağlıklı toplumlar yetiştirilebilmesi için sporu her yerde insanlığın hizmetine sunmayı amaçlayan bir şekilde organizasyon edilebilmesi IOC tarafından istenmektedir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne  ( IOC ) üye olan tüm ülkelerde 2014 yılı Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan  “Olimpik Gün” etkinliği Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı (TMOK) tarafından planlanmıştır. Organize edilebilmesi görevi de TMOK bünyesinde kurulmuş olan  “Eğitim, Kültür ve Spor Komisyonu” na verilmiştir. Eğitim, Kültür ve Spor Komisyonu Başkanı Bilal Porsun ve iki üyesinin de katılmış olduğu ilk toplantı 05 Şubat 2014 Çarşamba günü İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğün de yapmıştır. Yapılan toplantıya da İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür vekili, İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığına bağlı gençlik ve spor şube müdürü ve İzmir de ki spor kulüplerinin temsilcileri katılmıştır. Yapılan toplantıda da Olimpik Gün etkinliklerinin bir hafta süreyle yapılabilmesi ve birden fazla federasyonun spor faaliyetlerinin bu kapsama dâhil edilebilmesi kararlaştırılmıştır. Ve Olimpik Gün etkinliklerinin organize edileceği diğer iki il ile birlikte İzmir’de gerçekleştirilen toplantıda alınan kararların en kısa süre de açıklanacağı belirtilmiştir.

Olimpik Gün etkinliğinin amacında da görülmüş olduğu gibi önemli bir etkinlik olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Bu etkinliğin amacına uygun bir şekilde yapılabilmesi elbette ki önemli olacaktır. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Olimpik Gün etkinliklerinin markalaştırılabilmesi ve belirlenecek olan kriterlere göre yapabilecek illerin taleplerine göre organize edilebilmesi bence çok yararlı olacaktır.

necdetayaz@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!

07Şub

OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!