İSMAİL AKÇAY MARATONU - Necdet AYAZ

İSMAİL AKÇAY MARATONU


1968 Meksika Olimpiyat Oyunlarında ülkemize maraton dalında çok kıymetli bir dördüncülük kazandıran Sayın İsmail Akçay ağabeyimiz kişisel özellikleriyle de Türk Atletizmine ismini altın harflerle yazdırmış önemli bir değerimizdir. Bu efsane maratoncumuz adına 2008 yılında başlatılmış olan ve geleneksel hale getirilen  “İSMAİL AKÇAY YARIŞ MARATONU 01 Eylül 2013 Pazar günü, 31’i Kadın, 170’i Erkek toplam 201 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. 21 kilometre olarak yapılan yarışmayı kadınlarda Bahar Doğan, erkeklerde ise Too  Moses  kazandı.

Son derece anlamlı ve bir o kadar da önemli olan bu yarışma 2008 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet Atalay’ın talimatları doğrultusunda Atletizm Federasyonunca programına alınarak Balıkesir ilinin yerel yönetimi ve iş adamlarının da desteği alınarak yapılan bir yarışmadır. 

Beşincisi yapılan bu yarışmanın Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlamaları etkinliğine alınarak yapılmış olması bence iyi olmuştur. Yarışmaya atletizm camiasından çok kişinin davet edilmiş olduğunu biliyorum. Ancak davete programı uygun olan Sayın Mehmet Terzi,  Sayın Ahmet Altun, Sayın Ahmet Karadağ ve benim dışımda katılan olmamıştır. Davete icabet etmiş olan bu eski şampiyonların eşleri ile katılmış olması ayrı bir güzellik olmuştur. Yarışmadan sonra Sayın İsmail Akçay’ın başkanlığında bir araya gelen bu eski şampiyonlar atletizmin içinde bulunduğu sorunlardan dolayı duymuş oldukları üzüntüyü dile getirdiler ve giderilebilmesi için de herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği kararlaştırıldı.

Ülkemizin İsmail Akçay gibi birçok efsane sporcuları vardır. Ancak bu efsanelere Sayın İsmail Akçay’a yapılan etkinlik maalesef yapılmamaktadır. Elazığ’ın yetiştirmiş olduğu önemli değerlerden merhum Ahmet Aytar adına benim başlatmış olduğum yarışmanın yapılmıyor olması beni ziyadesiyle üzmektedir. Geçmişine değer vermeyen toplulukların, geleceklerine yön veremedikleri ” sloganı maalesef unutulmaktadır.   Bu nedenle efsane maratoncumuz Sayın İsmail Akçay adına bir yarışma yapılabilmesi talimatını 2008 yılında vermiş olan o dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet Atalay’a, Balıkesir’in yerel yönetimine, katkı sağlamış olan iş adamlarına ve yarışan tüm sporculara eski bir şampiyon atlet olarak canı gönülden teşekkür etmek istiyorum.   Ancak bu önemli ve de anlamlı olan yarışmanın da tıpkı merhum Ahmet Aytar’da olduğu gibi gelecekte yapılmama riskinin olmaması ve de adına yakışır bir şekilde organize edilebilmesi için yarışmanın statüsü üzerinde bazı değişiklikler yapılabilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu değişikliklerinde yeni oluşacak olan federasyon tarafından yapılabileceğini ümit ediyorum.

ATLETİZM FEDERASYONU BAŞKANI KİM OLACAK ACABA!

Atletizm de yaşanan doping ve benzeri sorunlar nedeniyle federasyon başkanlığından istifa ettirilmiş olan Sayın Mehmet Terzi’den boşalan başkanlık için 28 Eylül 2013 tarihinde olağanüstü genel kurul yapılması kararlaştırılmıştır. Genel kurulda statü gereği başkanlık için müracaat eden adayların 250 delegenin %15 delegenin desteğini alması gerekmektedir. Atletizm Federasyon Başkanının kim olacağı elbette ki çok önemli ancak başkan kadar yönetim ve teknik kurulunda görev yapacak olan kişiler de en az başkan kadar önemlidir.  Çünkü başarılı veya başarısız sonuçlar ekip çalışmaları ile alınmaktadır. 

Bu nedenle Atletizm Federasyonu Başkanlığına aday olacak kişiler, bu durumu unutmamalıdırlar.  Aksi takdirde atletizmimiz bu günkü durumundan da kötü olabilecektir.  Bizden söylemesi. 

necdetayaz@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!

07Şub

OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!