ATLETİZMDE NELER OLUYOR?


Sporların temeli olimpiyat oyunlarının can damarı konumunda olan atletizmde yaşanan doping ve benzeri sorunlar eski federasyon başkanlarından Mehmet Terzi’yi başkanlıktan etmişti. Mehmet Terzi’nin istifası ile boşalan başkanlık için de genel kurul yapılarak yeni başkan ve kurulların oluşturulabilmesi,  tüzük gereği planlanmıştır.

Adaylık için Fatih Çintimar ile Dr. Ahmet Karadağ’ın belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunduğu sosyal medya duyurulmuştur. Demokrasinin gereği olarak yapıldığı bilinen, seçim için çok daha fazla kişinin aday olabilmesi beklenirken, iki adayın müracaatı garip karşılanmıştır. Ancak iki adayın da geçmişte atletizm yapmış ve başarılı sonuçlar almış kişiler olması olumlu bulunmuştur.

Yapılan başvurudan 24 saat bile geçmeden Dr. Ahmet Karadağ’ın sosyal medyada çekildim açıklaması camiada garip karşılanmış ve manidar bulunmuştur.  Bu durum camiada neler oluyor sorusunun yüksek sesle sorulmasına neden olmuştur. Karadağ’ın bu manidar çekilme kararı gelecek hafta yapılacak olan seçimde Fatih Çintimar’ın geçen seçimde Mehmet Terzi gibi tek başına seçime girmesine neden olmuştur. 

Atletizm Federasyonunda yaşanan doping ve benzeri sorunlar, ulusal ve uluslararası platformlarda camiamıza ve de Türk sporumuza ciddi güven bunalımı yaratmış olduğu bilinen bir gerçektir. Bu güven bunalımı 2020 İstanbul Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapabilmemize engel teşkil eden önemli nedenlerden de biri olduğu anlaşılmıştır.

Atletizmimize ve de ülkemize önemli kayıplar vermiş olan bu nedenler ortadayken, yapılacak seçime müdahil olan bazı yöneticilerin olduğunun duyulması anlaşılır gibi değildir. Varsa şayet bu yöneticileri tarih affetmeyecektir bence.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen mensubu olmaktan gurur duyduğum atletizmimizin, içinde bulunduğu doping ve benzeri sorunlarının kısa sürede giderilebilmesi, mutlaka sağlanabilmelidir. Bunun sağlanabilmesi için de federasyon başkanlığını şuan itibariyle üstlenmiş olan Fatih Çintimar’a düşmektedir. Şahsi kanaatim bu durum Çintimar’a ateşten bir gömlek giydirmiş olmasıdır. Bu görüşümün doğru olduğunu zamanla hep birlikte göreceğiz. İnşallah yanılan ben olurum.

Konu atletizm camiamızın hak ettiği eski saygınlığına kavuşturulabilmesidir.  Bu nedenle atletizmi sözde değil özde seven herkes gerisini teferruat saymalı ve Fatih Çintimar’a yardım etmelidir.  Gerekli olan destek ve de yardımın yapılabilmesi inçin de, Fatih Çintimar’ın Mehmet Terzi gibi camiamızla diyalogunu koparmaması gereken önemli bir durumdur.

Atletizmimizin eski saygınlığına kavuşturulabilmesi için önemli bir görevde, sivil toplum kuruluşu olan Naili Moran Atletizm Vakfı ile Türk Atletizm Vakfının başkanlarına düşmektedir.  Her iki vakıf başkanı da en kısa sürede bir araya gelmeli ve camiamızda her geçen gün artan guruplaşmanın önüne geçerek birlik ve beraberliğimizi tekrar sağlanabilmesine çalışmalıdırlar. Bu çalışmaları da federasyon başkanı Çintimar ile koordineli bir şekilde yapabilmelidirler.

Sonuç olarak atletizm camiası, Dr. Ahmet Karadağ'dan gelecek hafta sonu yapılacak olan seçimden beklenmeyen bir kararla  çekilmiş olmasının makul bir açıklamayı yapabilmesini, Fatih Çintimar’dan da bu günden itibaren üstlenmiş olduğu bu önemli  görev ile atletizm camiamızın içinde bulunduğu doping ve benzeri sorunları giderebilmesi ve sporcularımıza da temiz başarılar kazandırarak   camiamızın eskiden olduğu gibi haklı saygınlığına kavuşturabilmesi beklenmektedir. Bu iki önemli hususun yerine getirilebilmesinin de sabırsızlıkla bekleneceği unutulmalıdır.  

necdetayaz@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!

07Şub

OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!