DORTMUND MUCİZESİ! - Mehmet TUNÇ

DORTMUND MUCİZESİ!


Avrupa'da futbol aşkı bir başkadır; çünkü buradaki en popüler spor türü halen daha futboldur. Yıllardır takip edip izlediğimiz Avrupa liglerinde futbol her zaman çekismeli karşılaşmalara sahne olmuştur. Dünya'daki üst düzey futbolcuların boy gösterdiği Avrupa arenasında futbol tamamen bir sosyal yaşantı haline gelip insan hayatında önemli bir yer edinmistir. Bazı ender futbol kulübü taraftarları vardır ki deyim yerindeyse futbolla yatıp futbolla kalkan taraftar gruplarına sahiptirler. Bu konuda neredeyse tek olma özelligine sahip olan  ve ayni zamanda  Bundesliga takımlarından Borussia Dortmund'a ayrı bir parantez açmak istiyorum.

Almanya'nın köklü ve de başarılı takımlarından biri olan Borussia Dortmund maçlarını 80 bin kişilik Signal İduna Park'ta oynuyor. Sarı-siyahlı ekip her sezon 60 bin civarında kombine ve 80 bin seyirci ortalaması ile bu konuda Avrupa'nın tek takımı konumundadır. Maçlara bilet bulmak neredeyse imkansızdır; çünkü kombine hariç kalan biletler kombine kart sahiplerine öncelik tanınıp biletler satılmaktadır. Kulüp üye sayısı 90 bin civarındadır. Siyasi yönden baktığımızda birçok sağcı taraftar gruplarına sahip olan Dortmund, aynı zamanda komşu şehir Gelsenkirchen'in Schalke04 takımıyla'da adeta bir düşmanlık yaşamaktadır ve tabiki Bayern Münih maçları da aşırı gerginliklerle gecmektedir. 

2005 senesinde baslayan maddi kriz ve iflasın eşiğinden dönülen o sezon Bundesliga'yı 7.sırada bitiren Borussia Dortmund zor seneler beklemekteydi. Küçülme politikası amaçlayan kulüp yönetimi zor da olsa takımı ekonomik anlamda düzeltmeyi başardılar. O senelerde Fenerbahçe'nin eski yöneticisi Saadettin Saran Borussia Dortmund hisselerinin çoğunu satın almak istese de buna karşı çıkan taraftarlar ve bazı güçler(!) başarılı olup Borussia'nın hisselerinin Saran'a devrini engellediler. Bu kötü sezonlarda bile Borussia seyirci ortalamasi  70 binin altına hiçbir zaman düşmedi.

Son 3 sezona baktığımızda kazanılan iki şampiyonluk ve bir de ikincilik artı kaybedilen bir şampiyonlar lig finali var. Bu sezon yine Bundesliga'ya süper bir giriş yapan Borussia Dortmund yaptığı flaş transferlerle birlikte şampiyonluğun en büyük favorilerinden biridir. 

mehmettunc@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03May

BİR ŞEHİR KÜME DÜŞTÜ!

19Ara

BU TAKIM DÜŞERSE!

15Ara

BAYERN MÜNİH İMPARATORLUĞU!

05Ekm

DORTMUND SAKATA GELDİ!

27Mar

DÜNYA'YA ÖRNEK OLDULAR!