YABANCI HAYRANLIĞI - Doğan HAKYEMEZ

YABANCI HAYRANLIĞI


Bugüne kadar seyrettiğim lig maçları ve Türkiye Kupası karşılaşmalarından sonra kendimce bazı tespitler yaptım.

Avrupa’nın en iyi antrenörlerinden Ivkovic ve Obradovic takdir ettiğim antrenörler hatta Final Four’da yer bulmak istiyorsak ve büyük bütçelerle bugüne kadar bunu başaramadıysak (Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker) bu antrenörlerin alınması gerektiğini defalarca belirtmiştim.Ancak görüyorum ki, bu iki antrenör basketbol camiasında haddinden fazla abartılı bir şekilde övülüyor.Son dakikalarda yaptıkları oyuncu değişiklikleri (Doğuş’un savunmada oyuna alınıp hücumda Heurtel’in alınması gibi), savunma değişiklikleri ve diğer taktiksel değişiklikleri seneler önce Aydan Siyavuş yapıyordu.

Bu durumu gerçekleştiren bu antrenörleri bu kadar göklere çıkarmanın anlamının olmadığını söylüyorum.Yine genç oyunculara şans veren Ivkovic’i fazla abartmalarını da anlamış değilim.Çünkü Aydın Örs de genç takımdan yetiştirdiği oyuncularla hem Türkiye şampiyonu oldu hem de Koraç Kupası’nı aldı.

Bir de bu iki antrenörün rotasyon yapmalarının oyuncuların aleyhine olduğuna inanıyorum.İnanılmaz oyuncu giriş-çıkışları oluyor, ısınan oyuncu soğuyor, bu durumu anlamak mümkün değil.Bunun da örneğini vermek isterim. Efes Pilsen’de Naumoski 35 dakika sahada olabiliyordu ancak oyuna katkı verdiği sürece.Artı Ergin Ataman Arroyo’yu yine takımına faydalı olduğu sürece hiç çıkarmadan oynatıyor.

Şöyle toparlamam gerekirse, 1-2 milyon dolarlık seviyedeki oyuncular oyunun iki tarafını oynamak zorundadırlar.Yani hücumda başkası savunmada başkası gibi bir düşünceyi bu tarz yüksek bütçeli takımlarda kabul etmiyorum.Anadolu Efes bunun zararını Fenerbahçe Ülker ile oynadığı Euroleague maçında çekmişti.Ivkovic çok iyi oynayan Heurtel’i oyundan almış ve maçı Fenerbahçe Ülker’in kazanmasında pay sahibi olmuştu.

Bir şey daha eklemek isterim.İki dünya çapında antrenör sezona girerken oyun kurucusuz başladılar. Ardından birisi Heurtel’i diğeri sise Zizis’i transfer etti. Eğer bu iki dünyaca ünlü antrenörün yaptığını ve üst tarafta diğer saydıklarımı bir Türk antrenör yapmış olsaydı acaba bugüne kadar dayanabilir miydik?

Türkiye Kupası maçlarına baktığımızda ise kupanın sahibi Pınar Karşıyaka olabilirdi.Ancak kupayı Anadolu Efes kazandı.Efes’i bu başarısından dolayı tebrik ediyorum, Ivkovic’e de diğer yabancı antrenörlere nazaran gençleri oynattığı için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu açıdan baktığımızda eğer Ivkovic gibi genç oyunculara yer veren antrenörler çoğalırsa altı yabancı kuralının yararlı olduğu da ortaya çıkacaktır

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21May

HÜCUM RİBAUND ALAMAZSAN!

19May

MUHTEŞEM SAVUNMA

13Ekm

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN!

10Şub

İKİ BÜYÜK SORUN!

10Eyl

SORUNLARIMIZ VAR!