UNVAN BIRAKTIRAN ŞEHİR…


Daha iki hafta önce yine aynı zeminde Altınordu’ya yenilip hem 3 puan hem de namağlup unvanından olan Elazığspor, bu kez lider olarak çıktığı Atatürk stadyumu’nda Karşıyaka’ya da mağlup olup, liderlik unvanını da bırakmak zorunda kaldı İzmir’de…

İzmir’in futbol yükünü çeken Atatürk stadyumu zemini, bir gün önce yağan yoğun yağmur ve maç trafiğinden ağırlaşınca, teknik kapasitesi yüksek bordo beyazlı oyuncular için çileye dönüştü.

Çünkü, özellikle yabancı oyucular Cleyton ve Tom’un topla oynama istekleri ağır zemine takılınca etkisiz kalan bu oyuncuların ileriye taşıyamadıkları toplardan nasibini alan M’boussy de ileride etkisiz kaldı ve yalnızları oynadı.

Bununla birlikte bu ligin en ofansif sağ beki Karşıyakalı Serkan Kurtuluş’un Elazığspor’un sol tarafından elini kolunu sallayarak taşıdığı topları Necati Ateş ve Gökhan Ünal gibi iki havacıya servis etmesiyle de savunmamız S.O.S vermeye başladı.

Nitekim 26. dakikada yine Serkan Kurtuluş’un ayağından havalanan topun Elazığspor cezaalanı semalarında Necati Ateş’in kafasından inişe geçtiği sırada tecrübeli kaleci Serdar Kulbilge’nin ellerinde infilak etmesiyle tam bir facia yaşadık kalemizde…

Her ne kadar “zemindir, yağmurdur, ondan oldu” desek de, Serdar Kulbilge gibi eleğini duvara asmaya hazırlanan yılların kalecisine bu golü yakıştıramadık doğrusu…

İşin ilginç yanı, golün sonrasında oyun stratejisini değiştirmeyen Elazığspor’un, aynı anlayışla maça devam etmesiydi.

İlk yarı sonunda soyunma odasına 1-0 mağlup giden Elazığspor’da teknik direktör Bayram Bektaş; maçın 55. dakikasında ilk hamlesini yaptı ve M’boussy’yi kenara alıp Halil Akbunar’ı oyuna dahil etti.

Oysa gittikçe ağırlaşan zeminde geriye düşmüş bir Elazığspor’un yüksek toplarla sonuca gideceği belliyken, “pivot santrfor” özellikli M’boussy’nin oyundan alınması çok doğru bir karar değildi.

Nitekim maçın son bölümlerinde Karşıyakalı oyuncuların da geriye çekilmesiyle rakip kaleye yüklenen Elazığspor’da yüksek topların kullanılamayışı da bu eksikliğin ürünüydü.

Maçın başlarında Traore’nin kaptığı topda Cleyton ve M’boussy’le ortaklaşa kaçırdığı mutlak gol dışında oyunun son bölümünde Serdar Özbayraktar’ın kaleciyle karşı karşıya kaldığı anda atamadığı gol, Elazığspor’un kırılma noktaları oldu.

Geniş kadroya rağmen yedek oyunculardan ilk 9 haftada yeterince istifade edemeyen teknik sorumlu Bayram Bektaş, özellikle 11 dışında kalan 7 oyuncu tercihinde maç kadrosunu adaletli yapamadı.

“Tüm oyuncuları hazır tutmak için sürekli değiştiriyorum” demek en kolay savunmadır ancak, tercihler maç için ihtiyacın değilse, Karşıyaka maçında gördük ki bu tez de pek bir işe yaramadı

 

 

 

coskunkamac@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

YENİ ELAZIĞSPOR!

12Ara

ELAZIĞSPOR'A DAİR

27Eyl

MÜCADELENİN GÜCÜ...

24Nis

RAHATLADIK!..

20Mar

KAZANMA ALIŞKANLIĞI