KIRILMA ANI - Coşkun KAMAÇ

KIRILMA ANI


Milli maç arasında en hareketli kulüplerden biri de Elazığspor oldu.

Son 5 maçta alınan 3 mağlubiyet, 1 beraberlik ve 1 galibiyet neticesinde elde edilen 4 puan; başta kulüp başkanı Selçuk Öztürk’ü ve sportif direktör Emrah Yıldız’ı mutlu etmedi ve hoca değişikliğine gidildi.

Buraya kadar her şey normal…

Her kulüpte olabilecek bir durum. Çünkü işler iyi gitmezse; gidecek ilk kişi hoca olmuştur her zaman.

Bayram Bektaş; Katar’daki görevini bırakıp Elazığspor’a geldiği zaman methiyeler dizildi kendisi hakkında…

Ümit Özat gibi agresif, kavgacı, aşağılayan bir hocanın ardından sakin, beyefendi ve uyumlu bir profil çizen Bayram Bektaş; Elazığspor’un ligde kalmasında da katkı sağlamıştı.

Memnun kalındı ki; Bayram Bektaş’a bu kez şampiyon olabilecek bir kadro teslim edildi ve kendisiyle yola devam edildi.

Hatta birçok kesimin sezon başında “Bayram Bektaş’la olmaz” itirazları da umursanmadı.

Lige fena da bir giriş yapılmadı ve Göztepe gibi PTT 1. Ligin üstünde bir ekiple deplasmanda galibiyeti kaçıran taraf olup, 1 puanla başladık ve içerideki Giresunspor beraberliğinin ardından 3. haftada Denizlispor deplasmanında adeta patlayarak 4-0’lık galibiyete ulaştık.

Sonrasında Balıkesirspor, Y.Malatyaspor ve K.Erciyesspor galibiyetleriyle de çıkış yapıp zirveye ortak olduk ama Altınordu mağlubiyetiyle başlayan 5 haftalık dönemde ancak 1 galibiyet ve 1 beraberlik alarak düşüş yaşadık.

Bu düşüşün neticesinde de lider Samsunspor’un 4, ikinci K.Karabükspor’un ise 1 puan gerisinde kaldık.

Oyun stratejisini 5 yabancı üzerine kuran Bayram Bektaş, yabancıların sahaya yansıttıkları performansları neticesinde istediğini alırken, son 5 haftalık dilimde özellikle Tom ve Cleyton’da yaşanan düşüşle netice alamadı.

Bununla birlikte kendisinin de hatalı tercihleri ve yanlış hamlelerinin yanı sıra, ekonomik sıkıntıların da baş göstermesi ve başkanın bu sıkıntıları dillendirmesi; düşüşü hızlandırdı doğal olarak…

Son Boluspor karşılaşması oynanırken ilk yarıda kaçan mutlak gollere sinirlenen başkan Öztürk’ün 0-0 sona eren karşılaşmanın sonunda gece yarısı sportif direktör Emrah Yıldız vasıtasıyla istifa etmesi için telkinde bulunduğu Bayram Bektaş, bu memnuniyetsizliği hissedip Elazığ’a gelerek mukavelesini feshedip Elazığspor macerasını sonlandırmış oldu.

Başkan Selçuk Öztürk, ekonomik sıkıntılarla boğuşan Elazığspor’u yeniden bir üst lige çıkartıp, birkaç sezon da olsa süper ligde kalıp, gelir dilimiyle borçları eritmeyi planlamıştı.

Bunun için de özellikle yabancı oyuncularda “tam isabet” sağlanan kaliteli bir kadro oluşturup “hedef süper lig” demişti.

Ezeli rakibimiz Y.Malatyaspor’u 5. haftada deplasmanda mağlup etmemize rağmen başkanın maç sonunda ekonomik sıkıntıları ve destek olunmayışını öne sürüp istifa ettiğini açıklaması; aslında düşüşün “kırılma anı” oldu.

O maçın ardından ligin dibindeki K.Erciyesspor’u içeride yendikten sonra Altınordu mağlubiyetiyle başlayan ritim bozukluğunda başkanın Malatya’daki açıklamalarının etkisi fazladır.

Nitekim Kurban bayramı’nda Kültürpark’da kanal e ve kanal Fırat ortak yayınında canlı yayın programımıza çıkan başkan Öztürk şampiyon olabilmeleri için sezon sonuna kadar 7-8 milyon TL’ye ihtiyaçları olduğunu defaten dile getirdi.

“Bize ekonomik destek sağlanırsa ilk yarıda rakiplerimizden kopar, ikinci yarıda alacağımız puanlarla şampiyonluğumuzu erken ilan ederiz” diyen başkan Öztürk’ün; Bayram Bektaş’ı göndermesinin altında yatan asıl neden budur.

Çünkü şu ana kadar oynanan ve büyük puan kayıplarının yaşandığı PTT 1. Liginde Elazığspor’un şimdiye kadar rakiplerine fark yapıp zirvede olması gerektiğine inanan başkan Öztürk; bu dileği gerçekleşmeyince operasyon için düğmeye bastı.

Bayram Bektaş’la şampiyonluğun gelmeyeceğine inanan Öztürk, sık sık dile getirdiği muhtemel bir devre arası transfer yasağının da gelmesi halinde takviye de yapamayacağını bildiğinden; mevcut kadronun şimdiye kadar daha fazla puan toplamasını bekliyordu ama, olmadı.

Sonuçta Bayram Bektaş gitti, yerine futbolculuğunda hırsı ve istikrarıyla iz bırakan ancak hocalıkta daha yolun başında olan İbrahim Üzülmez geldi.

İbrahim Üzülmez de tıpkı Bayram Bektaş gibi Elazığspor’da teknik sorumlu olarak ilk kez görev yapacak.

Pro lisans diplomasını da daha yeni aldı-alacak.

Bayram Bektaş ayrıldığında Mehmet Altıparmak, Hasan Özer gibi Elazığspor’da forma giymiş ve PTT 1. Ligini çok iyi bilen tecrübeli teknik direktörler dururken İbrahim Üzülmez’in tercih edilmesi de tamamen ekonomik durumdan dolayıdır.

Hedef ve kariyer yapıp Beşiktaş’a hoca olarak geri dönmeyi planlayan Üzülmez; stajyerliğini tamamlayacağı ilk durağı Elazığspor’u; başkanın ve camianın çok arzu ettiği süper lige taşıyabilecek mi?

Hep beraber bekleyip, göreceğiz…

coskunkamac@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

YENİ ELAZIĞSPOR!

12Ara

ELAZIĞSPOR'A DAİR

27Eyl

MÜCADELENİN GÜCÜ...

24Nis

RAHATLADIK!..

20Mar

KAZANMA ALIŞKANLIĞI