ELAZIĞSPOR ve SİYASET!


Spor; insanların sosyalleşmesini, farklı anlayışların birbirileriyle iletişim kurmasını, kaynaşmasını sağlayan evrensel bir dildir.Günümüzde insanların yaşamın baskı ve zorluklarından bir nebze uzaklaşarak nefes alabildikleri ender alanlarından birisidir.Bunun nedeni de sporun bir zümrenin bir politik anlayışın aracı olmamasıdır. Bu nedenle de özellikle de futbol geniş kitlelerde kabul gören organizasyonların en popüleridir.

Tarihte bu alanı kendi İdeolojilerinin bir aracı yapmaya çalışanlar 1936 Berlin olimpiyatların da Alman ırkının üstünlüğünü göstermeye çalışan Hitleri stadyumdan kaçıran “Jesse” Owens’ hikâyesini unutmamaları gerekir.

Bizim de yakın tarihimizde “Darbeci” Kenan Evrenin özel imtiyazla düşmesini engellediği Ankaragücü’nün bu gün nerelerde olduğunu da ayrıca hatırlamaları gerekir.

Yukardaki örneklerden de anlayabileceğimize göre spor özelliklede futbol izleyici kitlesinin biçimlendirilmesi, bir ideolojinin bir anlayışın parçası haline getirilmesi sporun ruhuna uygun olmadığı gibi o kulüplere gönül veren geniş yelpazedeki sporseverlere de yapılacak en büyük haksızlıktır. İnsanların siyaset yapmaları en meşru ve doğal haklarıdır.İnsan sosyal bir varlıktır ve geleceğini biçimlemede, kurmada en önemli araç olan siyaset alanında kendi düşüncelerine, siyaset anlayışına yakın bulduğu benimsediği bir partide siyaset yapması bir tercih meselesidir ve haktır.Bunu beğensek de, beğenmesek de saygı duymamız gerekir.

Siyaset yapmak ne kadar meşruysa siyaseti camiye, kışlaya ve tribünlere sokmak o kadar gayrı meşrudur… Bu alanlar manipüle, speküle edilmeye müsait alanlardır ve burada olası tatsızlıkların yaşanabilir olmasının sebebi de burada siyaset yapanlar olacaktır bunun vebali de büyük olur toplumsal dokumuzda onarılmaz yaralar bırakabilir yapanlarda bunun altından kalkamaz.

Ben insanların siyaset yapmasının yararına ve gerekliliğine inanan bir insanım şu parti bu parti diye ayrım yapmamda söz konusu olamaz hepsi de anayasa çerçevesin de olan partilerdir… Ama Elazığspor’un siyasetin bir aracı olması anlayışını da kesinlikle onaylamıyorum ve Sporun: dostluğun kardeşliğin tuzu olduğunu inanıyorum lütfen bu tuzu da kokutmayalım.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Oca

SIRASI DEĞİL!

19Ara

KURTARICI OLİMPİYATLARI!

01Haz

İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU EDER Mİ?

27May
27May

DÜZEN DEĞİŞECEK Mİ?