WTA TURU YA DA YOLGEÇEN HANI! - Yunus DİLBER

WTA TURU YA DA YOLGEÇEN HANI!


Kötü değil, çok kötü bir maçtı dün geceki Amerika Açık tek kadınlar finali. Uzun uzun bunun nedenlerini anlatmaya gerek yok. Zira finalin kaybedeni Roberta Vinci'nin backhand vuramıyor oluşu, zaten tek başına sizi maçın kalitesi hakkında bir fikir sahibi yapıyor. 

Dün geceki mücadelenin final olduğunu bilmeyen biri Amerika Açık yeni başlamış ve henüz ilk turlar oynanıyor zannederdi. Hatta abartmadan söylüyorum, Amerika Açık'ta elemelerde mücadele etmiş fakat ana tabloya kalamamış iki oyuncuyu getirip finalde karşılaştırsaydık emin olun dün gecekinden daha kötü bir maç çıkarmazlardı.

Söz yine dönüp dolaşıp kadınlar tenisinin içinde bulunduğu dramatik duruma geliyor. Son yıllarda Grand Slam finali oynayan oyuncu sayısında yaşanan enflasyon, WTA'in ağlanacak halinin istatistiksel bir tezahürü. Peki bu durumun sebebi ne ? Vinci, Errani, Bouchard ve Safarova gibi isimler nasıl oluyor da Grand Slam finali oynayabiliyor ?

Öncelikle kadınlar tenisinin erkeklere oranla sürprizlere her zaman daha açık olduğunu hatırlatmakta fayda var. Söz gelimi WTA Turu'nu daha evvel eşi benzeri görülmemiş bir dominasyona sahne olan şimdiki ATP Turu'yla kıyaslamak büyük bir haksızlık olur. O yüzden kadınlar tenisini kendi içinde değerlendirmek lazım ve o değerlendirmeyi yaptığımız zaman da ortaya çıkan en büyük sorun yıldız tenisçi kıtlığı.

Çok değil, 10 sene öncesine dek hepsi birbirinden kaliteli birçok tenisçiyi bünyesinde barındıran bir organizasyondu WTA. Serena, Venus, Henin, Clijsters, Sharapova, Davenport, Mauresmo ve Hingis bir çırpıda sayabileceğimiz isimler. Dementieva ve Petrova gibi Slam kazanamamış değerli oyuncular da cabası. Peki şimdi saymaya kalksak bu şekilde kaç isimden bahsedebiliriz WTA'de ? Ben söyleyeyim, 3'ü geçmez.

Kalitenin bir hayli yüksek olduğu söz konusu yıllarda bile sürpriz Grand Slam şampiyonları çıkabiliyordu kadınlarda. Örneğin Anastasia Myskina gibi bir isim çıkıp Roland Garros'u kazanabiliyordu. Fakat şimdi deyim yerindeyse önüne gelenin Grand Slam finali oynadığı veya kazandığı bir tablo söz konusu çünkü onlara bu izni vermemesi gereken oyuncu sayısı çok az.

Son tahlilde kadınlar tenisinin kurtuluş reçetesi kendi bünyesinden çıkaracağı yıldız tenisçilerin elindedir. Aksi halde zaten pek rağbet görmeyen kadın maçları, ileride kendisini izletmeye  seyirci bulamayabilir.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK