ŞEHİR VE FUTBOL - Suat KENÇ

ŞEHİR VE FUTBOL


    Bir görüşe göre futbol bacasız sanayidir. Bir ilin gelişiminde ve değişiminde direk katkısı bulunmaktadır. Bir ile önemli bir ekonomik katkı yapmasının yanında o ili ileri taşımak dalında da önemli bir etkinlik ve aktivitedir. İllerin ve ülkelerin tanıtımı için zaman zaman büyük rakamlı bütçeler ayrılır, festivaller yapılır, etkinlikler yapılır. Örneğin ilimizde her yıl gerçekleştirilen ve  benimde imkanım olduğu zaman mutlaka katıldığım Hazar Şiir Akşamları buna iyi bir örnektir. Elazığ,Harput,Sivrice,Hazar gölü kısacası ilimizi bırakın ülkemizi yurt dışında da gerçekten gündeme taşıyacak önemli bir etkinliktir. Bu etkinlik emek ister,para ister, mesai ister kolay değildir ama illeri kültür platformlarında çok önemli yerlere taşır.

  İşte profesyonel futbolda sporun dışında büyük bir kültürel ve sportif etkinlik olup illere büyük getiri sağlamaktadır. İşte ilimiz açısından Elazığspor gerçekten marka bir değerdir. Coğrafi ve ekonomik olarak durduğumuz yerin çok üstünde ve ötesinde bir marka değeridir. Elazığspor'un Türkiye de süper ligde ilimizi hakkıyla temsil eden önemli bir tanıtım ve reklam aracıdır,profesyonel futbol artık profesyonel bir işçiliktir. Almanya’daki futbol meraklısı açar televizyonu veya internetiniTürkiye'nin ise taşrasındaki bordo beyazlı ekibini takip eder, maçını seyreder, futbolcusunu tanır, ilimizi tanır. Futbol ve futbol takımı aynı zamanda o ilin turizm elçisidir merek uyandırır. İnsanlar takımla birlikte o il hakkında bilgi sahibi olmak isterler bu çok önemlidir. Diğer bir cephede ise ekonomik girdi sağlar. Elazığspor Türkiye'nin çok büyük bir coğrafyasında bölgeyi temsil eden tek süper lig ekibidir. O yüzden iç sahada maç olduğu zaman bizim komşu iller ve bölge illerindeki insanlar maç seyretmek için ilimize geliyorlar ve potansiyeli iyi değerlendirelim. Bunu ekonomiye , turizme yönlendirelim. Aynı zamanda marka bir değer olan Elazığspor'a el birliği ile sahip çıkalım destek olalım Elazığspor kalkınsın. Artık normal bir futbol kulübü olmaktan çıkmalı inşallah süper lige bir Trabzon, Sivas gibi damga vurmalıdır diyorum.

   Ligin başlamasına az bir zaman kaldı Elazığspor son sürat lige hazırlanıyor. Biz Elazığlılar  ve Elazığsporlular inşallah birlikte olalım. Başarılı bir sezon geçirmek adına herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Yeni sezonda Elazığspor'a başarılar dilerim.. 

suatkenc@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Oca
16Haz

BİR BAYRAKTIR ELAZIĞSOR!

09Ağs

ŞEHİR VE FUTBOL

16Tem

ŞİKE VE CEZA

24Haz

YETENEKLERİ ERKEN KEŞFEDELİM