TÜRKİYE'DE ALTYAPIYA VERILEN ÖNEM


Yıllardır altyapımıza önem verilmesi gerektiği konuşuluyor; ama maalesef bir arpa boyu yol kat edemedik, sonuçta yine Avrupa’da oynayan gurbetçi oyuncularımıza döndük; fakat onlardan da pek fazla verim alamadık. U20 Dünya kupasında bunun sonuçlarını gördük. U20 milli takımına baktığımızda Salih, Okay, Cenk haricinde gelecek vadeden pek fazla oyuncumuz yok.

Altyapımızın daha iyi olması için öncelikle antrenörlerimize önem vermemiz gerekir. Şu an altyapılarda olan hocalarımızın çoğu az bir ücretle çalışmaktadır. Süper ligi ve bazı PTT 1.lig takımlarını saymazsak. Barcelona ve Porto gibi Avrupa devleri Dünya’nın her yerini karış karış gezip futbolcu aramaktadırlar. Ayrıca her antrenör yetiştirip bir üst kademeye verdiği futbolcu için belirli bir prim almaktadır. Böylece antrenör kendini daha çok işine adayacaktır. Sonuçta daha iyi futbolcular yetişecektir. Oysa ülkemizde çoğu antrenör maddi açıdan zor durumdadır. Aynı zamanda bilgi olarak da Avrupa’daki antrenörlerden geri kalmış durumdadırlar.

Antrenörlük kolay bir meslek değildir.  Eskiden futbol oynarken antrenörlerin takıma pek fazla bir katkısı olmadığını düşünürdüm. oysa antrenör olduktan sonra çok önemli bir meslek olduğunu anladım. Futbolcu sadece futbolunu oynar, beslenmesine, uykusuna dikkat eder; ama antrenörün birçok sorumluluğu vardır. Bu yüzden altyapı antrenörlerinin de iyi bir eğitim alması gerekir. Ülkemizde şöyle bir bakarsak altyapıya en çok önem veren takımların basında Galatasaray, Gençlerbirliği, Bucaspor, Çanakkale Dardanelspor ve son yıllarda da Altınordu geliyor.

Yıllardır Çanakkale Dardanelspor Turkiye’nin her yerindeki maçlarına giderek maçları izleyip takıma kazandırıyorlardı. Şuan ekibin içinde de Elazıgspor’dan takım arkadaşım Elazıglı kardeşim Yusuf Bahçeçi var. Kendisiyle görüştüğümde, altyapının çok iyi olduğunu, futbolcuların kalma yerlerinin olduğunu, eğitimleri ile birlikte antrenmanların beraber devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin diğer kulüplerinin de ülke genelinde araştırmalar yapıp bu futbolcuların iyi antrenörlerle çalışmaları sağlanmalıdır. Tabi öncelikli olarak antrenörlerimizin gelişimi sağlanmalı.


 

sedataltintas@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Ekm

FUTBOLDA DİSİPLİN!

12Haz

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA DOĞRU!

22Nis

LİGİN SONU GÖRÜNDÜ!

19Ara

EĞİTİM Mİ FUTBOL MU?

10Ekm

FUTBOLCU OLMAK!