DOĞRU KARAR! - Necdet AYAZ

DOĞRU KARAR!


İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın 21 Ekim 2013 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında 17 Kasım 2013 tarihin de 35. Gerçekleştirilecek olan Avrasya Maratonunun isminin İstanbul Maratonu olarak değiştirilmiş olduğunu açıklamıştır.

Ülkemizin atletizm branşında ki en önemli organizasyonu kuşkusuz Avrasya Maratonudur. Bu yarışmanın isim babası eski federasyon başkanlarımızdan ve benim de antrenörlüğümü yapmış olan Rahmetli Cüneyt Koryürek ağabeyimizdir. Avrasya isimi güzel, güzel olduğu kadar da ilginç bir isimdir. Ancak bir dünya kenti konumunda olan İstanbul’umuzun maalesef gölgesinde kalmaktadır. Ayrıca önemli maratonların tıpkı olimpiyat oyunlarında olduğu gibi hepsi kent isimleriyle yapılmaktadır. Bu nedenle yapılmış olan değişikliği doğru bulanlardan olduğumu söyleyerek Sayın Kadir Topbaş’a teşekkür ediyor ve de kendisini kutluyorum.

Avrasya Maratonun da yapılmış olan bu isim değişikliği biz eski şampiyon atletleri mutlu kılmıştır. Çünkü 29 Mart 2013 Tarihinde İstanbul Olimpiyat Evinde bir araya gelmiş ve atletizm ile ilgili mini bir sohbet toplantısı yapmış olduğumuz da, Sayın Muharrem Dalkılıç, Şükrü Saban, İsmail Akçay, Hamza Canavar, Sadık Salman, Ekrem Özdamar, Alkan Oral ve ben,daha sonra da görüşmüş olduğumuz Sayın Veli Ballı ve Ahmet Altun'un da aynı görüşte olduklarını bir konudur. O mini sohbet toplantımız sonucun da bu düşüncemizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’a bir yazıyla bildirilebilmesi kararlaştırılmıştır. Kararlaştırılan bu konu ile ilgili yazının da kaleme alınması görevi şahsıma verilmiştir. 

Bahse konu olan yazı tarafımdan hazırlanmış olup uygunluk alındıktan sonra Sayın Muharrem Dalkılıç ağabeyimle birlikte imzalayarak 09.04.2013 tarihinde Sayın Kadir Topbaş'a gönderilmiştir. Gönderilmiş olan yazıyı Sayın Başkanın hoşgörüsüne sığınarak yayınlıyorum.

Sayın Kadir TOPBAŞ İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı.

Sayın Başkanım,

Ülkemizin atletizmde ki en önemli faaliyetlerinden biri olan, Avrasya maratonu, öncülüğünüzde her yıl bir öncekinden daha iyi bir şekilde organize ediliyor olması takdire şayan bir durum olarak görülmektedir. Bu önemli ve de değerli katkılarınız Ülkemiz Atletizmine uluslar arası platformlarda çok daha fazla saygınlık kazandırmaktadır.

Ayrıca; 17 Kasım 2012 tarihinde düzenlenmiş olan “Avrasya Maratonu” kapsamında “Vefa” ödülü verilebilmesi çalışmanız da takdire şayan bir durumdur. Bu kapsamda oluşturulan jürini de Sayın Muharrem Dalkılıç, Şükrü Saban, İsmail Akçay, Hamza Canavar, Mehmet Tümkan, Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi, Sadık Salman, Ekrem Özdamar ve Necdet Ayaz’a Vefa ödülü verilebilmesini tespit etmiş olmaları da takdire şayan bir durumdur. Tespit edilmiş olan biz eski eski şampiyonlara 29 Mart 2013 tarihinde de düzenlenen törenle ödüller verilebilmiş olmasından büyük onur duymuş olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu vesile ile “Vefa” ’nın sadece bir semt ismi olmadığı gerçeğini bizlere yaşatmış olmanızdan dolayı da sizlere müteşekkiriz.

Sayın Başkanım,

Hoşgörünüze sığınarak da her geçen gün bir dünya kenti olduğunu görkemli bir şekilde gösteren ve bilinirliğini artıran İstanbul’ umuz da, 34 yıldır organize edilmekte olan “Avrasya Maratonu” nun isminin “İSTANBUL MARATONU” olarak değiştirilebilmesinin daha doğru olacağı düşüncemizi sizlere sunmak istiyoruz.

“Avrasya Maratonu” iki kıtayı birleştiren dünyada ki tek maraton bile olsa İstanbul isminin gölgesinde maalesef kalmaktadır. Ayrıca uluslar arası organize edilen önemli maratonların hepsi detıpkı olimpiyatlar da olduğu gibi kent isimleri ile yapılmaktadır. Tokyo, Newyork, Londra, Boston, Berlin maratonları gibi.

Sonuç olarak 2020 yılında organize edilecek olan Olimpiyat Oyunlarının İstanbul da organize edilebilmesi için ülke olarak büyük bir mücadele vermiş olduğumuz şu günlerde “Avrasya” maratonun isminin “İSTANBUL MARATONU” olarak değiştirilebilmesini, açılımının da Avrasya olarak yapılabilmesinin çok daha iyi olacağını düşünüyor ve bu düşüncemizi de takdirlerinize sunuyoruz.

necdetayaz@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!

07Şub

OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!