UZUN ve İRİ SPORCU İHTİYACI!


6 Ekim 2013 tarihleri arasında  Motenegro’nun Budva  kentinde düzenlenen Yıldız Bayanlar Akdeniz konfederasyonu Hentbol Şampiyonası’na Yıldız Bayan Hentbol Milli Takımı’mız da katıldı.

Montenegro, Sırbistan, Slovenya, Tunus, Türkiye ve İtalya’nın yer aldığı şampiyonanın kendine özgü kuralları var. Üç devre üzerinden oynanan maçların ilk bölümünde lig usulü  herkesin bir biri ile oynadığı beş maç sonunda,  Yıldız Bayan Milli Takım İtalya,Tunus ve Montenegro’yu yenerek 3. Oldu. Ancak şampiyonanın özel statüsüne uygun olarak oynanan play-of maçlarında 3. Olan Türkiye,  4. sıradaki ev sahibi Montenegro ile eşleşmesi şanssızlıktı. Bu maçı kaybeden Türkiye  daha sonra 5. lik 6. lık maçı oynadı ve bu maçı kazanarak 5. oldu. İlk gün oynanan maçta iki oyuncumuzun sakatlanarak daha sonra hiç oynayamaması, şampiyonayı daha üst sıralarda bitirebilmeyi olumsuz etkiledi diyebiliriz.

Bizi eleyen Montenegro ise final maçında Sırbistan’ı yenerek şampiyon oldu.

Bu yazdıklarım şampiyona ve maç sonuçlarına biraz yorum katarak sizleri bilgilendirmek amaçlıydı.

Şampiyonada yer alan milli takımımızla ile ilgili bilgi vermek istiyorum. İzlediğim milli takımımızın geleceğe yönelik sporculara haiz olduğunu, ancak Türk hentbolunu gelecekte başarılara taşıyacak yeterlilikte olmadığını söyleyebilirim. Kıvanç hoca ve teknik ekibi mevcut yaş grubunda sanırım iyi bir seçim yapmış. Hazırlık kampları, hazırlık maçları ve oynadıkları Balkan şampiyonasında elde ettikleri başarı sporcuların  özgüvenini arttırmaya yardımcı olmuş. Buna ek olarak Disiplinli ve bir sistem dahilinde oynamaya çalışan millilerimiz zaman zaman oldukça göz dolduran hentbol oynadılar. Nitekim ilk gün oynadıkları ve şampiyon Montenegro’yu yendikleri  maç bu örneklerden biriydi. Bu şampiyonada bulunan hentbol uzmanlarının milli takımımızla ilgili genel görüşlerinin olumlu olduğunu söyleyebilirim.

Ancak bu takımda geleceğe yönelik ülkemizi başarıya taşıyacak bazı oyuncular bulunmakla beraber en büyük eksiği uzun ve iri oyunculardanyoksun oluşuydu. Genelde kulüplerimizde de bu eksiği görüyoruz. Kulüplerimiz de bu eksiklerini deplasmanlı liglerde yabancı oyuncularla gidermeye çalışıyorlar. Antrenörlerimizin başarıya endeksli oluşları ve uzun oyunculara sabırlı olamayışlarından kaynaklanan kulüplerdeki sorun milli takıma da aynen yansıyor.

Bu sorunu gidermek için, Kulüp ve antrenörleri bu tip oyuncuları yetiştirmeye özendirmek gerekir. Örnek olarak kulüplerden yetişecek ve milli takıma uzun ve iri sporcu verecek antrenör ve kulüpleri ödüllendirmek.(kriterlerinin belirlenmesi kaydıyla) Bu ve buna benzer çözümler getirilebilir.                              

Kısacası, uzun, iri ve güçlü sporculara ihtiyaç var.                              

Mevcut Yıldız  Hentbol Milli Takımın ilerde ablalarından devralacağı A Milli Takım’da başarılı olması isteniyorsa, zaman kaybetmeden alternatifli uzun ve iri  5-6 oyuncunun bulunarak bunlara sabırla yatırım yapılmasına ve mevcut Milli Takıma monte edilmesine acil ihtiyaç var.

Bu vesile ile herkesin kurban bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

gunalensari@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Şub

KEŞFEDİLMEMİŞ CEVHER

09Şub
18Oca

BÜYÜK BAŞARI!

17Ağs

SÖZÜM SİZE!

02Tem