YAŞASIN ADALET! - Coşkun KAMAÇ

YAŞASIN ADALET!


Rakipleri Giresunspor ve G.AntepB.Ş.Bld.spor’un kazanmasının ardından mutlaka puanla dönmesi gerektiği K.Karabükspor karşılaşmasına daha da odaklanan V.Elazığspor; tüm olumsuzlukların aleyhine olduğu karşılaşmadan 1 puan çıkartmayı başardı.

Önce “seyircisiz” diye programa konulan, ardından da bu cezası anlaşılmaz bir şekilde kaldırılan K.Karabükspor’un yanısıra, yönettiği önceki maçlarda Elazığspor’a pek de iyi gelmeyen Tolga Özkalfa’nın sergileyeceği yönetim de maç öncesi endişelerimizden sadece birkaç tanesiydi.

Çünkü butik bir stadyum olan Dr. Necmettin Şeyhoğlu stadyumunda seyirci baskısını da arkasına alan K.Karabükspor, karşısında korkmadan mücadele eden, ayağa pas yapan ve daha isteyen bir Elazığspor görünce frene basmak zorunda kaldı.

V.Elazığspor atağında savunma göbeğinin arasına atılan topa dokunan Halil’le 1-0 öne geçen bordo beyazlı ekibimiz, oyunu ve skoru istediği gibi götürdüğü karşılaşmanın ilk yarısının son anında Binya’nın profesyonelliğe yakışmayacak hareketiyle adeta ihaneti yaşadı.

Rakibi Osman’a faul yaptıktan sonra bu oyuncunun tepkisine kafa atarak cevap veren Binya; belki de bir sezonun emeğini hiçe sayarak, play-off mücadelesi veren arkadaşlarını cephede yalnız bıraktı.

Devre arasına 1-0 önde girmesine rağmen 2. Yarıda bir eksik oynayacak olan Elazığspor’da Binya’nın yokluğunda hamle gerektirecek Lamjed-Çağrı değişikliği yapıldı ama, Lamjed yerine etkisiz Ümit’in oyundan alınması daha fayda sağlardı takıma.

Hele ki Ümit’in 60.dakikada ceza alanı sağ çaprazından kaçırdığı mutlak gol, tecrübeli oyuncuya yakışmayacak bir vuruştu.

Bu pozisyonun akabinde ceza alanında Halil’in her iki ayağının da yerden kesilerek faulle durdurulmasına “es” geçen hakem Tolga Özkalfa, K.Karabükspor’lu oyuncunun Hakan’a dokunarak yere düşmesine “çifte standart” uygulayarak, tehlikeli noktadan faul çaldı.

Maçın başından itibaren yan top zaafı yaşayan Elazığspor, kalecisi Çağlar’ın liglerdeki birçok kalecide olmayan “ceza alanına hâkim kaleci” özelliğiyle bunları savuştursa da, yenilen 2 gol; yan top zafiyetinin eseri oldu.

Mehmet’in oyundan alınması da sakatlığından ziyade, yan toplara hamledeki gecikmesi ve etkisizliğini söyleyebilirim.

Ogün Temizkanoğlu’nun haftalardır Halil takıntısına bir anlam veremezken, geçmişteki Okan Buruk’u hatırlattı bize.

Okan Buruk, formunun zirvesindeki Serdar Özkan’ı bir inat uğruna oynatmayınca, hücum gücümüz azalmış, pozisyon üretmekte büyük sıkıntı yaşamış ve küme düşmüştük.

Geç de olsa Ogün hoca yanlışından döndü ve Halil’le başladığı K.Karabükspor karşılaşmasında bu oyuncunun hücumdaki etkili futbolu sayesinde hem gol atan, hem de ikinci gole asist yapan Halil’le 1 puan çıkartarak play-off umudunu devam ettirdi.

77.dakikada 2-1 öne geçmesine ve skor bu şekilde devam ederken oyuna 85.dakikada santrfor Kenan’ı almak yerine stoper özellikli Bahadır’ı alarak savunmayı güçlendirmek daha mantıklı olsa da, hocalıkda henüz yeni olan Ogün Temizkanoğlu bu değişiklikte de önemli hata yaptı.

Gelelim maç sonunda yaşananlara…

Seyircisiz cezasını kaldırtan ve başkanının “adalet yerini buldu” dediği K.Karabükspor’a prim tanıyan TFF, bir hafta önce Trabzon’da yaşananlardan ders çıkartmamış olmalı ki; ileriki haftalarda K.Karabükspor’un cezasının kaldırılmasını emsal göstermek suretiyle başka takımların da seyircisiz cezasını kaldırmaya boyun eğmek zorunda kalacaktır.

Maçı zaten çığından çıkartan, eyyamcılık yapan, Elazığspor’un mutlak penaltısını vermeyen hakem Tolga Özkalfa gözlemcisinden nasıl bir puan alır bilmem ama, maç sonundaki saldırganın asıl hedefinin de kendisi olduğunu bilmesi lazım.

Elinde davul tokmağıyla Tom’un arkasındaki hakem Özkalfa’ya yönelen saldırgan, elindeki tokmağı (bıçak da olabilirdi) Tom’a isabet ettirdi.

Tom da saldırının kendisine yapıldığını zannederek, uçan tekmeyle saldırganı yerle bir etti.

Şimdi saldırgan tedavisinin ardından ifadesi alınmış ve muhtemelen de serbest bırakılmıştır. Suçu olmayan ancak yaptığı hareketi de benimsemediğimiz Tom ise maç sonu görüntülerden dolayı ceza alacak, hakem Özkalfa da maçlarını yönetmeye devam edecek.

Bunlara sebep olan TFF ve bu cezayı kaldırtan Tahkim Kurulu üyeleri bu vebalin altından nasıl kalkarlar bilinmez ama, saha içinde her yeri yara bere içinde kalan, maç sonunda futbolcusu tartaklanan, otobüsünün camları kırılan, taraftarı hakarete uğrayan Elazığspor’un yaşadıkları adaletse eğer, sonuna kadar haykırıyorum; Yaşasın adalet!

 

 

coskunkamac@spormaraton.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

YENİ ELAZIĞSPOR!

12Ara

ELAZIĞSPOR'A DAİR

27Eyl

MÜCADELENİN GÜCÜ...

24Nis

RAHATLADIK!..

20Mar

KAZANMA ALIŞKANLIĞI